Преглед на HP EliteBook 850 G6
Днес имаме лаптоп, който ще бъде много често срещана находка в корпоративните офиси. Или както е положението в наши дни – в много домове.
Втора употреба HP лаптопи с гаранция на топ цена. Едни от най-кчествените модели за всички времена на бранда
HP.
Втора употреба Dell лаптопи с гаранция. Едни от най-кчествените модели за всички времена на бранда
Dell.
Втора употреба Lenovo лаптопи с гаранция. Подбрали сме от най-кчествените модели за всички времена на световно известния бранд Lenvo.
Втора употреба Fujitsu лаптопи с гаранция. Подбрали сме от най-кчествените модели за всички времена на известния бранд Fujitsu.
Преглед на ултрабук Lenovo ThinkPad T450s
Завръщането на стария господар. Какво може да се подобри в един почти перфектен ноутбук? Lenovo може би са си помислили, че е по-добре да не променят твърде много и пуснаха само леко преработено издание на T440s с Lenovo ThinkPad T450s. Поне производителят (частично) отговори на оплакванията относно необичайния ClickPad с пет бутона на предшественика.
Серията T е флагманът на Lenovo от семейството ThinkPad и е нарицателно за първокласни бизнес преносими компютри от години. Качеството на изработката, надеждността и сигурността са с най-висок приоритет. Производителят не рекламира уверено тези модели като премиум продукти без причина.
В този преглед ще се съсредоточим върху особено лекия и мобилен Lenovo ThinkPad T450s , наследника на T440s , който вече беше представен през септември 2013 г. Трябваше да чакаме сравнително дълго, тъй като петото поколение Core на Intel, наречено „Broadwell“, беше отложено и първо широко достъпни в началото на тази година. Както обикновено, Lenovo включва само пестеливи 15-ватови процесори от клас Core i5 и Core i7. В допълнение, моделите разполагат с 4 до 12 GB RAM и HDD или SSD като устройство за съхранение. Освен това Lenovo предлага множество опции за дисплей, радиомодули и капацитет на батерията. Следният списък дава кратък преглед на моделите, предлагани в Германия.
360 GB SSD и IPS дисплей с Full HD резолюция за приблизително 1400 евро (~$1567). Но тази цена е валидна само в рамките на програмата Lenovo Campus например за студенти и учители. Моделът няма OS и LTE модул, но можете да спестите няколкостотин евро в сравнение с обикновен модел със сравнимо оборудване. Цената може да ви се стори твърде висока, но преките конкуренти като Dell Latitude 14 E7450 или HP EliteBook 840 G1 (чийто наследник 840 G2 ще бъде наличен скоро) са на подобна цена.
Здрава конструкция от леки метали, въглеродни влакна и пластмаса.
Здрава конструкция от леки метали, въглеродни влакна и пластмаса.
Lenovo вече само внимателно промени дизайна и конструкцията на серията T400 в миналото. Дори изглежда, че не са променили нищо в това поколение: Теглото и размерът са почти същите като на T440s и също не изглежда различно. На пръв поглед функционалният дизайн може да има съмнителния чар на обикновена пластмаса, но корпусът е базиран на висококачествен лек метален скелет, изработен от алуминий и магнезий. Капакът дори беше подсилен с въглеродни влакна.
принадлежи към най-стабилните устройства в своя клас . Локализираният натиск и опитите за усукване нямат ефект върху основния модул и дисплея, въпреки че в началото не бихме очаквали това от деликатния ултрабук. В допълнение, ThinkPad трябва да може да издържи на други опасности от околната среда като промени в температурата и въздушното налягане, вибрации, влага или прах, което е тествано по военни стандарти според Lenovo. Въпреки това, много конкуренти също примамват купувачи с това.
Особено сме възхитени от функционалността на корпуса, която постепенно ще откриете при ежедневна употреба. Например, гладката повърхност е много устойчива на пръстови отпечатъци и драскотини. За разлика от меките повърхности, прахът може лесно да се отстрани. Изключително гъвкавите метални панти позволяват отваряне на дисплея на над 180 градуса. Производителят оптимизира съпротивлението по такъв начин, че капакът нито се клати, нито основата се повдига при отваряне на лаптопа. Не открихме недостатъци в изработката, поне не и в нашия тестов модел.
Lenovo принадлежи към последните производители, които запазват остарелия VGA изход . Така че потребителите не трябва да вземат допълнителни адаптери със себе си, в случай че по-стар проектор може все още да изисква този интерфейс. Въпреки това е по-добре да свържете модерни плоски екрани чрез Mini DisplayPort , който поддържа 60 Hz при 3840×2160 пиксела. Преди това работеше само с компютри със специални графични процесори на Nvidia, докато честотата на опресняване трябваше да бъде намалена до 30 Hz за всички останали. Жалко, че ThinkPad не разполага с втори цифров видео изход като HDMI.
Останалите интерфейси са типични за този клас с три USB 3.0 порта (един от тях: “винаги включен”), жак за слушалки, Ethernet и четец на SD/MMC-карти. Ако са необходими повече интерфейси, към порта от долната страна може да се свърже докинг станция . ThinkPad Pro Dock (от 130 евро, ~$145) и ThinkPad Ultra Dock (от 150 евро, ~$167) с още повече портове са съвместими с няколко ThinkPad от поколенията Haswell и Broadwell. По този начин тези, които вече са закупили такъв док с T440s, могат да продължат да го използват.
Въпреки че само няколко модула включват интегриран UMTS/LTE модул, всички модели T450s поддържат Bluetooth 4.0 и WLAN. Wireless AC 7265 от Intel владее Wi-Fi стандартите 802.11 a/b/g/n/ac и е способен на двоен поток (2×2) и двулентов. В нашия тест записахме скорости на данни малко под 28 MB/s (802.11 ac, 5 GHz) и добри 10 MB/s (802.11 n, 2.4 GHz) на къси разстояния. Въпреки че това не е лош резултат, вече записахме значително по-високи стойности със същия модул и нашия рутер TP-Link Archer C7 в миналото. Обхватът и стабилността на връзката обаче са над средните, което често е по-важно в ежедневието.
Ако бъде откраднат лаптоп на фирма, най-големи щети причинява не загубата на самото устройство, а чувствителните данни. Поради това T450s не само идва с механизми за физическа защита като заключване Kensington, но също така предоставя функции като твърд диск с хардуерно криптиране . Паролите за BIOS и стартиране на системата, както и четецът на смарт карти и четецът на пръстови отпечатъци трябва да осигурят допълнителна сигурност на компютъра, включващ TPM (TCG 1.2). В случай, че устройството все пак бъде изгубено, можете отдалечено да го намерите или да форматирате устройството му с Anti-Theft/Computrace (изисква се допълнителен договор, базиран на такса).
Аксесоари
Ако закупите модел ThinkPad без операционна система, производителят не включва CD с драйвери. Въпреки това драйвери за Windows 7 Professional (или Windows 8.1) могат да бъдат изтеглени от уебсайта на Lenovo. Освен лаптопа, в кутията намерихме само няколко брошури и малкия 65-ватов захранващ адаптер. Така че обхватът на доставката е оскъден, но достатъчен.
Поддръжка
Много опции за поддръжка.
Дори без да четете включените ръководства за поддръжка на хардуера , много сервизни задачи могат да бъдат изпълнени бързо и лесно. Първо отстранете общо десет винта Phillips от долната страна. След това свалете внимателно долната страна и ще стигнете до RAM (един слот, зает), диск (2.5-инча, височина 7 мм), Wi-Fi модул, вътрешна батерия, както и единствения вентилатор на устройството. Има свободен M.2 слот за преоборудване на WWAN адаптер или свързване на втори SSD.
Клавиатура
Оценката на качеството на клавиатурата никога няма да бъде абсолютно обективна. Личните предпочитания са определящи в някои аспекти. Независимо от това, добрите устройства за въвеждане трябва да отговарят на определени критерии: качество и стабилност на изработката, прецизност на хода, ход на клавишите и оформление.
Устойчивата на разливане клавиатура ThinkPad се представя отлично в почти всички аспекти. Никой от неговите конкуренти не предоставя толкова богата механична обратна връзка за всеки удар, което се дължи особено на това, че точката на натиск е твърда и ключът се движи по-дълго от обикновено. Когато купуват бележник, някои плодовити писатели може да открият, че това е решаващият фактор. След като разгледахме клавиатурата за известно време, все пак открихме няколко точки за критика, но те са по-скоро от козметичен характер: някои от функционалните клавиши и клавишите със стрелки можеха да бъдат малко по-големи. В допълнение, светлината на клавиатурата с две нива на яркост понякога е твърде ярка през нощта.
Тъчпадът е с размери 5,6 x 10 cm и предоставя достатъчно място за различни мултитъч жестове с до четири пръста. Прецизността и отзивчивостта обаче са напълно убедителни само със сухи пръсти. Много по-трудно е за потните пръсти да се плъзгат по много гладката повърхност. Впечатляващо е, че всички характеристики на пада, от чувствителността на сензора за китката до необходимото налягане за входове, могат да бъдат конфигурирани в детайли. За съжаление, Lenovo все още използва така наречения ClickPad с интегрирани бутони на мишката , което носи редица недостатъци. Например, подложката понякога не реагира незабавно на първото щракване и пръстът, поставен за щракване, може случайно да задейства мултитъч команда.
За щастие има решение за този проблем: Има лесни за работа бутони на TrackPoint над повърхността на тъчпада, които също могат да се използват с тъчпада. След като свикнете с това решение, можете отново да работите бързо и надеждно с ThinkPad. Като алтернатива можете също напълно да преминете към точния TrackPoint и напълно да игнорирате тъчпада.
Дисплей
Равномерно разпределение на яркостта, без трептене на ШИМ.
В зависимост от модела, 14-инчовият дисплей на Lenovo ThinkPad T450s има разделителна способност 1600×900 или 1920×1080 пиксела , което означава плътност на пикселите съответно 131 или 157 ppi . Само поради допълнителния екран, ние бихме препоръчали прегледания тук Full HD модел, който може да се похвали и с други предимства: Според информационния лист по-скъпият дисплей е по-ярък (300 срещу 250 cd/m²) и има по-висок контраст (700:1 срещу 400:1). В допълнение, IPS панелът (моделът WXGA++ е базиран на TN технология) обещава по-широки ъгли на видимост. Предлага се и тъчскрийн версия на същия Full HD дисплей, но той е с над 2 мм по-дебел, с 200 грама по-тежък и малко по-тъмен (264 cd/m² според производителя).
Измерихме 268 cd/m² , което е малко по-ниско от максималната яркост, посочена от Lenovo. Това обаче не би трябвало да представлява голям проблем, тъй като повече от 250 cd/m² едва ли са необходими на закрито и конкуренцията също не се представя по-добре. Много по-важно е равномерното разпределение на яркостта без смущаващо кървене и поне субективно можем да кажем, че ThinkPad го осигурява. Лекото помътняване на съседната снимка е почти невидимо с просто око.
T450s срещу sRGB (t) (Корекция 20.5.2015 г. поради грешен sRGB-референтен-профил)
Както вече споменахме по-горе, дисплеят, направен от LG, използва богатата на контраст IPS технология . Черните области дори не изглеждат сивкави или бледи при максимална яркост, което дава богати изображения. Качеството на дисплеите в Latitude 14 E7450 или Toshiba Tecra Z40t е сравнимо.
При използване на открито яркият дисплей против отблясъци се представя доста добре и можете лесно да четете от екрана в повечето сценарии. Тези, които често работят на открито, също трябва да избягват по-тъмния панел WXGA++ и модела с не напълно матов сензорен екран.
Използване на открито (леко облачно)
Благодарение на IPS технологията изображението също остава богато на контраст и непроменено от плоски ъгли. Това става особено удобно, когато няколко потребители гледат екрана едновременно и не искате да променяте ъгъла на отваряне след всяко движение на главата. Цветовите инверсии и други грешки в изображението стават незабавно видими на много по-евтини TN панели при вертикални движения.
Максимална турбо тактова честота: 3,2 GHz
Към момента на писане Intel Core i7-5600U, представен в началото на януари, е най-бързият 15-ватов процесор. Благодарение на усъвършенстваната си 14 nm литография, двуядреният CPU достига впечатляваща базова честота от 2,6 GHz, което е с 500 MHz по-високо от предишния топ модел Core i7-4600U (Haswell). С Turbo Boost тактовата честота може дори да се увеличи до 3,2 GHz (едно ядро) или 3,1 GHz (две ядра). Освен приблизително 5% по-висока производителност на MHz, архитектурата Broadwell носи само няколко нови неща. Intel нито промени нивата на кеша, нито повечето от функциите, които включват технологията Hyper-Threading между другото. Така производителят го нарича “Tick”, т.е. леко оптимизирана ревизия на предишното поколение с намален производствен процес.
Интегрираната в процесора HD Graphics 5500 включва 24 изпълнителни единици с тактова честота от 300 до 950 MHz . Така че не може да се очаква особено голямо увеличение на производителността в сравнение с HD Graphics 4400 на предшественика. Поне графичният процесор сега поддържа текущия стандарт DirectX 11.2. Листовете с данни на Lenovo също споменават опционална специална GeForce 940M . Тъй като последният все още не е представен официално от Nvidia, ще трябва да изчакаме подобни конфигурации.
4 GB от 12 GB DDR3L-1600 в нашето тестово устройство е запоено. Другите 8 GB са в единичния RAM слот на лаптопа. Това решение има два недостатъка: Първо, не можете да надстроите над вече наличните 12 GB RAM и контролерът на паметта работи само частично в двуканален режим поради различния капацитет. На практика обаче едва ли трябва да забележите загуба на производителност поради това. Наличен е 360 GB SSD за приложения и потребителски данни.
Процесор
Турбо тактовите честоти на Core i7-5600U , споменати от Intel, са само максимални стойности. Други параметри като консумация на енергия и температура на ядрото определят дали и колко дълго процесорът може действително да работи толкова високо в реални приложения. Чиповете Broadwell се възползват от усъвършенстваната си, която позволява по-висока честота при същата консумация на енергия.
Поне по време на многопоточност, i7-5600U не може постоянно да работи на своя максимум от 3,1 GHz. Тактовата честота пада до 2,8 GHz след около 30 секунди в Cinebench R11.5, за да остане в рамките на TDP. Това не е необходимо при едноядрено натоварване, тъй като консумацията на енергия остава значително под разрешените 15 вата, дори когато ядрото работи на 3,2 GHz. Не открихме разлики между работа от мрежата и режим на батерия.
Core i7-5600U се представя средно с 10 до 15% по-добре от i7-4600U . Увеличението на производителността обикновено е по-ниско при кратки тестове с една нишка. И по-високо при продължаващо пълно натоварване на двете ядра. Въпреки това, ние бихме препоръчали също така новия Core i5-5300U със същото ниво на производителност. Като стария Core i7 на клиенти, които се интересуват от цената. Така или иначе едва ли ще забележите разликата на практика.
Точно като по-малкия ThinkPad X250 , T450s също разполага с 2,5-инчов SSD с капацитет 360 GB от Intel. Той принадлежи към серията SSD Pro 2500 и е базиран на вече не абсолютно новия Sandforce-Controller SF-2281, комбиниран с MLC-NAND (20 nm) от SK Hynix.
Силните страни на SSD Pro 2500 могат да бъдат намерени другаде: 5-годишна гаранция при ниво на запис от 20 GB на ден обещава високо ниво на надеждност. Функции за сигурност като хардуерно базирано 256-битово AES криптиране подчертават фокуса на лаптопа върху бизнес клиентите.
Както се очакваше, ThinkPad се оказва много мощно работно устройство в ежедневието. Дори при прекомерна многозадачност, простите офис приложения едва ли са предизвикателство за системата. Големият капацитет на RAM и особено мощният процесор, който осигурява почти същата производителност в предшественика T430s , се изплащат тук. Въпреки че това увеличение на ефективността може да изглежда впечатляващо. Това също означава, че серията T400s едва ли стана по-бърза, но само по-икономична и мобилна през последните години .
SSD не беше безусловно убедителен в синтетичните бенчмаркове, той не показва забележими слабости на практика и осигурява тихи инсталации и зареждане. Студеното стартиране на Windows 7 Professional отнема по-малко от 25 секунди. Системата се събужда от режим на готовност за около 2 секунди. Ако предпочитате модерния Windows 8.1, времето за зареждане може да е още по-кратко.
Поради много заявки, ние също проведохме кратък функционален тест под Linux, по-подробно под текущата Ubuntu-версия 14.04.2 (64-битова) . Беше доста лесно да пуснете живата система в експлоатация: изтеглете изображението и го копирайте на USB памет, рестартирайте лаптопа и изберете правилния носител за зареждане с Enter и F12.
Lenovo ThinkPad T450s
Въпреки повишението на производителността от около 20 до 30% в сравнение с HD Graphics 4400 (Haswell), новата HD Graphics 5500 трудно достига нивото на специализираните графични карти от нисък клас. Дори GeForce GT 730M , която се предлага по избор с ThinkPad T440s , е с около 30% по-бърза в синтетичния 3DMark. GeForce 940M, обещан за T450s, може дори да е два пъти по-бърз от интегрирания GPU.
Мултимедийните възможности на GPU не се ограничават до плавно възпроизвеждане на 4K трейлъри с висока разделителна способност. С Quick Sync, чипът може също така значително да ускори кодирането и транскодирането на видеоклипове. Това намалява натоварването на процесора и помага за намаляване на консумацията на енергия. За съжаление Broadwell може да обработва само H.265 материал с шейдърни модули. Предполага се, че по-ефективен декодер с фиксирана функция първо ще бъде наличен в Skylake .
ThinkPad се използва предимно като работен инструмент. Затова в това ревю ще разгледаме само игрите накратко. HD Graphics 5500 така или иначе не е подходяща за модерни, графично взискателни заглавия като Far Cry 4 . Но поне може да изпълнява прости ежедневни игри като Dota 2 или Tomb Raider гладко при ниски до средни настройки .
Системен шум
Амплитудна честотна диаграма (неактивен, пълно натоварване, Turbo Boost+)
Вграденият вентилатор се изключва и лаптопът работи безшумно (зелена крива), когато температурата на процесора падне под приблизително 60 °C. Това ограничение обикновено не се превишава нито по време на офис задачи, нито по време на леко сърфиране в мрежата.
с пълно натоварване (жълта крива), шумът на системата се повишава до малко над 34 dB(A), което все още е доста тихо. Нашите измервания разкриват средни до високочестотни характеристики на вентилатора с пик около 2 kHz, който е леко изместен нагоре. Тази опция обаче не носи повече производителност или значително по-ниски хардуерни температури, но само прави системата много по-шумна с малко над 40 dB(A).
Core i7-5600U също не страда от критични температури на ядрото и достига максимум от 65 °. Независимо от това, чипът трябва леко да се забави по време на комбинирано натоварване на CPU и GPU (тактова честота на процесора: 1,5 GHz, тактова честота на GPU: 750 MHz. Бенчмарк, проведен веднага след това, не показа загуба на производителност.
Консумация на енергия
В сравнение с предшественика, консумацията на енергия е намаляла с около 0,5 вата до 2,9 до 7,9 вата при неактивност . Трудно е обаче да се каже дали това се дължи само на новата платформа на процесора или и на други различни характеристики. Като цяло T450s е малко по-икономичен от Latitude 14 E7450 (4,0 до 9,0 вата) и EliteBook 840 G1 (4,3 до 9,3 вата).
Със синтетични инструменти максималната консумация на енергия може да нарасне до малко под 49 вата . Но след като лимитът на TDP на процесора бъде достигнат след около половин минута, тази стойност пада до около 30 вата , което е типично за ULV хардуер. Благодарение на щедро оразмерения 65-ватов захранващ адаптер, батерията (комплекта) се зарежда бързо дори при пълно натоварване.
(енергоспестяващ режим, минимална яркост, изключени радиомодули), ThinkPad може да скрие този недостатък доста добре. Постига подобен живот на батерията като своите конкуренти с малко под 13 часа.
Нашите тестове за WLAN и H.264, проведени със средна яркост на дисплея от приблизително 150 cd/m², дават доста реалистични оценки за използване в реалния свят. С малко над 5 часа , T450s се представя посредствено тук. Това е особено вярно в сравнение с E7450, който също е базиран на Broadwell. Вероятно Latitude печели от по-ефективното управление на захранването на своята модерна операционна система Windows 8.1.
В сценария с пълно натоварване, симулиран от теста Battery Eater Classic, T450s се изтощава след около 1:30 часа. Отнема около три часа, докато батериите се заредят напълно.
Неактивен (без WLAN, мин. яркост)
С ThinkPad T450s Lenovo пусна достоен наследник на успешния T440s , който обаче едва ли предлага истински иновации . Независимо дали е калъф, клавиатура или свързаност – той очевидно е наследил много части непроменени от своя предшественик.
Дори ако това първоначално звучи като критика, това не е непременно това: нито стабилното и леко шаси, нито отличната клавиатура на ThinkPad изискват ревизия. Точно както сме свикнали, T450s се представя безупречно и в други аспекти. Включително много функции за сигурност, богат на контраст дисплей и впечатляващо ниско ниво на шум и температурни емисии. Независимо от това, на 14-инчовия не липсва производителност и дори е способен да изисква приложения или многозадачност.
състоящ се от TrackPoint и тъчпад, все още може да бъде спорен, но е по-добър от предишното решение. Все още желаем идващите T460 да имат само специални бутони на мишката. В допълнение, Lenovo трябва да включи два пълноценни RAM слота в продукт от висок клас. Максимум 12 GB може да откаже много ентусиасти.
Въпреки споменатите точки на критика, T450s е повече от убедителен комплект, който в крайна сметка е възнаграден с обща оценка „много добър“. За съжаление високата цена малко намалява еуфорията. По този начин не само конкуренцията, но и предшественикът, който скоро ще бъде спрян. Може да са полезни съображения за ловците на изгодни сделк
Днес имаме лаптоп, който ще бъде много често срещана находка в корпоративните офиси. Или както е положението в наши дни – в много домове.
От избора на подходящата хартия до разбирането как да изведете най-добрите цветове, много фактори играят роля при създаването на перфектни разпечатки
Първо, резервните части стават много трудни за намиране. Ако имате достатъчно късмет да намерите това, от което се нуждаете, закупуването на части за повреден принтер, може да бъде скъпо.
Сервиз за компютри и лаптопи Brandcomputers е основана през 2002 г. Основната дейност на фирмата беше изключително продажба на качествена компютърна техника, сервиз за компютри и сервиз за лаптопи, откъдето идва и името на фирмата, а след това тази дейност се разшири до собствен внос на лаптопи, както и продажба и сервиз на настолни компютри.
Ние сме сервиз за лаптопи, специализиран в ремонт и поддръжка на дънни платки. Нашата екип от професионални техници има голям опит в отстраняването на различни проблеми, свързани със системната платка на лаптопа. Всички услуги се извършват от опитни техници, които следват най-добрите практики и използват качествени компоненти.
Summer sale discount off 50%! Shop Now Отхвърляне
За да осигурим най-добрите изживявания, използваме технологии като "бисквитки" за съхранение и/или достъп до информация за устройството. Съгласието за тези технологии ще ни позволи да обработваме данни като поведение при сърфиране или уникални идентификатори на този сайт. Ако не дадете съгласието си или го оттеглите, това може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Искаме да ви зарадваме!
Абонирайте се за нашия бюлетин и вземете 10% отстъпка от вашата първа поръчка. Оставете ни своя имейл и бъдете първите, които ще научават за специални оферти и нови продукти!