Втора употреба HP лаптопи с гаранция на топ цена. Едни от най-кчествените модели за всички времена на бранда
HP.
Втора употреба Dell лаптопи с гаранция. Едни от най-кчествените модели за всички времена на бранда
Dell.
Втора употреба Lenovo лаптопи с гаранция. Подбрали сме от най-кчествените модели за всички времена на световно известния бранд Lenvo.
Втора употреба Fujitsu лаптопи с гаранция. Подбрали сме от най-кчествените модели за всички времена на известния бранд Fujitsu.
Преглед на лаптоп Lenovo Thinkpad T410 2522-3FG
Просто илюзия?
Lenovo обновява своите 14,1-инчови модели от гамата T до най-съвременните с процесорите Arrandale. Утвърденият дизайн на Thinkpad и качествата, свързани с него, не са компрометирани. Нашият прототип е оборудван с процесор Core i7 620M, специална NVIDIA NVS 3100M графична карта и 4 GB DDR3 RAM. Може ли графиката да се превключва от съображения за пестене на енергия, както при топ моделите T400? Ще отговорим и на този въпрос по време на нашия изчерпателен тестов курс.
Ноутбук Lenovo Thinkpad T410 2522-3FG
T -гамата съдържа ефективни лаптопи, пригодени за мобилна бизнес употреба, и може да бъде класифицирана между лаптопите от R-гамата и по-ефективните мобилни работни станции от W-гамата по отношение на производителността. Ще намерите експерти на Thinkpad в гамата X за ултра мобилна употреба. Освен това, евтината гама лаптопи SL и серията Edge за малкия бизнес принадлежат към бизнес продуктите на Lenovo
В момента се предлагат четири Т-диапазона. Гамите T400 (14,1 инча) и T500 (15,4 инча) вече са на пазара от известно време и все още използват опитни хардуерни компоненти. Може да се каже, че гамата T410 и гамата T510 , сега оборудвани с процесори Arrandale, представляват най-новите подобрени версии.
Няколко модела T410 имат само един интегриран графичен чип Intel GMA HD. От друга страна, други използват възможността за специална Nvidia NVS 3100M графична карта. Интересното е, че устройството вече се предлага в различни магазини в Европа, въпреки че все още трябва да изчакате официалните данни на производителя в Германия. Затова ще използваме информация от американския сайт, листове с данни, които получихме директно от Lenovo при запитване и информация от различни интернет сайтове.
Случай
Калъфът напомня на вече ревюирания Lenovo T400 . Освен типичните компоненти на дизайна на Thinkpad – синия клавиш за връщане, червения trackpoint, съответните лога и да не забравяме синия бутон “ThinkVantage”, сребърните панти и различни неизбежни стикери – той е направен изцяло в матово черно. По отношение на размерите, той се равнява на своя предшественик T400 с размери 335 милиметра ширина, 239 милиметра дълбочина и 31,9 милиметра височина.
Дори и двете да изглеждат еднакви на пръв поглед, има значителни разлики по отношение на свързаността и разпространението . Има обаче слабостите в областта на Ultra Bay слота и пластмасовите капаци над клавиатурата, познати вече от T400. Случаят може да поддаде и да скърца донякъде при селективен натиск тук. По принцип можете да сте доволни от стабилността на базовия модул. Компонентите на дисплеяимат добра устойчивост на усукване и устойчивост на натиск, дори ако капакът на дисплея едва ли ще достигне качествата на T400. Той се усуква малко, когато се хване в ъгъла и се появяват изкривявания на изображението и на активирания екран. Пантите се поддават първи, преди промените в изображението да могат да се развият под селективен натиск. Фалшифицирането на изображението може да се забележи и чрез умерено задържане и среден натиск. Освен това рамката на дисплея се поддава значително при натиск, като отклоненията в изображението също стават видими.
Пантите едва се люлеят след регулиране на ъгъла на отваряне, но изненадващо не се справят добре в нестабилна работна среда (пътуване с влак) . Възможно е отваряне и затваряне с една ръка, тъй като те работят гладко . Освен това максималният ъгъл на отваряне дори малко повече от 180 градуса няма да предизвика никакви ограничения.
Системата за затваряне с двойна кука и познатият дизайн на мида предлагат защита срещу чужди предмети, които неволно проникват в процепа между клавиатурата и дисплея. Механизмът за отваряне е лесен за работа, но леко скърца. Lenovo направи подобрения по отношение на поддръжката . Сега има достъп до RAM модул и GOBI2000 карта (широколентов модем), освен твърдия диск.
Свързаност
Lenovo е запазила предвид всички важни и за лаптоп от бизнес категория необходими портове. В долната част има докинг порт, през който не само можете лесно да свържете 14.1 инча към вече съществуваща работна среда, но и да разширите разпределението на интерфейса. В момента в Съединените щати
има 4 различни докинг станции. Един от тях обаче е свързан чрез USB. Следователно остават само три опции за използване на докинг порта: Първо, ThinkPad Port Replicator Series 3 за около 149 щатски долара, второ ThinkPad Mini Dock Series 3 (САЩ/Канада/LA) с 6 USB 2.0 порта, VGA, DVI , DisplayPort (2 видео интерфейса могат да се използват едновременно) и аналогово гнездо за слушалки и микрофон за около 199 щатски долара. И третият вариант е ThinkPad Mini Dock Plus Series 3 (САЩ/Канада/LA) с допълнителен DVI и порт за дисплей, RJ-45 и eSATA връзка за около 229 щатски долара. На практика можете да забраните всички кабели, които могат да ограничат работното пространство отстрани на лаптопа към гърба с последния.
Четири USB 2.0 порта , три от които са почти в центъра отляво и един е почти отзад вдясно, са директно на лаптопа. Външни монитори или проектори могат да бъдат свързани аналогово чрез VGA . В допълнение, Lenovo също така има предвид порт за цифров дисплей , с който също трябва да са възможни високи разделителни способности с добро качество на външни монитори. Функционалността може да се разшири чрез ExpressCard/34 модули. Корелиращият слот е в дясната предна част. В предната част също се намират eSATA връзка и комбинирано аудио гнездо .
Освен вече споменатите USB портове, дясната страна побира и слот Ultrabay, който стандартно е оборудван с DVD записващо устройство(опционално е налично алтернативно оборудване), връзка FireWire и слот за сигурност Kensington . Има само RJ-11 модемен интерфейс на гърба до DC-in. Предната част допълва свързаността с четец на карти 5 в 1 , който обикновено поддържа следните формати: MS, MS Pro, SD, SM, MMC.
Разпределението на интерфейса не е перфектно нито за левичари, нито за десничари. Всички връзки отляво са практически в централната зона. Освен това трите USB порта и портът за дисплей, в блок от четири, са толкова близо един до друг и чрез LAN връзката, че трябва да използвате тесни USB щепсели. Изглежда по-добре отдясно, стига да не възнамерявате да използвате никакви eSATA устройства. Комбинираният аудио контакт също е поставен отдясно, почти отпред. Основният контрол за WiFi модулите, също тук, е позициониран на скосения ръб, така че позицията на плъзгача не може да се види изобщо без извиване. Освен това слайдерът е подходящ само за хора с тънки пръсти.
Отпред: Отварачка за плъзгачи, четец на карти 5 в 1
Ляво: вентилатор, VGA, LAN, порт за дисплей, 3x USB 2.0, слот за твърд диск
Отзад: модем, батерия, DC вход, вентилатор
Вдясно: WLAN превключвател, ExpressCard/34, audio-combo, Ultrabay слот, USB, FireWire, Kensington Security слот
Lenovo на практика е вложила всички полезни и налични комуникационни функции в Thinkpad T410. Можете да обменяте данни безжично с малки външни мобилни устройства, например мобилен телефон или PDA, през Bluetooth 2.1. GOBI 2000 от Qualcomm се предлага като широколентов модем . Веднага се включва и SIM карта от Vodafone. Бързите връзки чрез WiFi горещи точки с вградения Intel Centrino Ultimate-N 6300 AGN (agn) са възможни дори с поддръжка на n-стандарт, ако е необходимо. Другите конфигурации зависят от модела.
За кабелна употреба има Intel 82577LM гигабитова мрежова връзка (10MBit) за Ethernet връзки, налична от една страна, както иRJ-11 модемна връзка , която може да направи възможна интернет връзка чрез телефонен кабел в райони с оскъдна инфраструктура, от друга страна. Така че по принцип интернет телефонията и електронната поща с бизнес партньори не би трябвало да са проблем. Дори видеотелефонията през интернет е възможна без повече шум благодарение на вградената 2.0 MP уеб камера .
Windows 7 Professional 64bit беше предварително инсталиран на нашия прототип. По желание може да се избере и Windows 7 Ultimate. И двете версии на Windows 7 се предлагат и като 32-битова опция. 32-битова операционна система не изглежда разумна в нашия прототип вече с оглед на размера на паметта от 4 гигабайта – освен ако няма налични само 32-битови драйвери за съществуващи периферни устройства.
Lenovo направи няколко модификации в Windows 7 и се опита да оптимизира Windows 7 с това. Технологията Lenovo Enhanced Experience Technology трябва да направи възможно по-бързо зареждане и изключване. Това твърдение е направено от производителя и не е проверено.
Lenovo е оскъдна по отношение на доставките. В кутията има само няколко листа хартия заедно с кратки инструкции. Носители с операционна система, DVD дискове за възстановяване, носители с драйвери или дори инсталационни носители на Windows 7 обаче се търсят напразно. В замяна можете лесно да създавате DVD дискове за възстановяване с инструмента ThinkVantage на Lenovo. Този инструмент също поддържа възстановяване от скрит дял. Ако натиснете бутона “ThinkVantage” точно в точния момент по време на зареждане, ви се показва меню с различни опции. Ако изберете F11 “за диагностика на хардуера или възстановяване на вашата система”, получавате съобщението “Натиснете <F1> за настройка” след два звукови сигнала, от което можете да излезете с ESC. След това се стартира инструментът “ThinkVantage Rescue and Recovery” и можете да възстановите фабрично предварително инсталираното съдържание на твърдия диск, наред с други неща.
Функциите за сигурност на Thinkpad T410 включват слот Kensington Security, защитена от пръски вода клавиатура и четец на пръстови отпечатъци, който трябва да бъде конфигуриран с инструмента ThinkVantage преди употреба. Вграденият твърд диск поддържа и хардуерно криптиране. Опционално се предлага четец на SmartCard.
Основният гаранционен период включва само 1 година обслужване в САЩ. Могат да бъдат закупени различни разширения на гаранцията. 3-годишно обслужване на място (приоритет) струва около 279 щатски долара. В Европа гаранционният срок на моделите от T-серията е 3 години по подразбиране.
Входни устройства
Клавиатура
Защитената от пръски вода клавиатура не изглежда много по-различна от тази на T400 на пръв поглед. Отново е използвана тестваната и изпробвана клавиатура на IBM. Освен че клавишите Crtl и FN са в обратен ред, оформлението отговаря на обичайния стандарт, като клавишите са ясно групирани. Разлика с T400 се открива само в дизайна на горните два реда: клавишът ESC е по-дълъг и клавишите F трябваше да бъдат преместени малко надясно, в замяна. Ключът INS трябваше да напусне групата с клавиша DEL. Последният е разтегнат точно като клавиша ESC. По този начин има надежда, че няма да натиснете INS вместо DEL толкова бързо и неволно да преминете към режим на вмъкване в текстообработката.
Лентата с бързи клавиши също е преработена. Сега има отделен бутон за управление на микрофона. Освен това можете да заглушите звука, да регулирате силата на звука (вече с навигационен превключвател) и да адресирате инструментите на ThinkVantage. Светлината на клавиатурата отново има своето място в горната рамка на дисплея и може да се управлява с FN+PAGE-UP.
Както обикновено, няма какво да се оплакваме по отношение на механичните характеристики на клавиатурата. Вдлъбнатите повърхности на клавишите допринасят за удобството при писане. За съжаление, клавиатурата е доста шумна, особено при интензивно писане, особено клавиша за интервал. Но писането с докосване е удоволствие от самото начало.
Тъчпад
Тъчпадът и тракпойнтът могат да се активират или дезактивират независимо с FN-F8. Тъчпадът, за съжаление, е обновен. Вече поддържа няколко мултитъч жеста и можете да превъртате с негова помощ и с оптично и тактично маркирани полета за превъртане. Но управлението на курсора на мишката вече не е перфектно. Функциите за мултитъч често се задействат неволно.
Повърхността на тъчпада също е обновена. Повърхността вече е леко неравна и се усеща малко зърнеста. Характеристиките на плъзгане обаче са наред. Тъчпадът едва се разграничава от заобикалящия го корпус чрез прост компонентен шев. Бутоните на тъчпадасе намират на скосения ръб. Те са гладки, реагират добре по цялата си ширина и не издават силен шум от щракане.
Като алтернатива може да се използва червената точка за проследяване . Позволява много прецизно управление на курсора на мишката. За съжаление корелиращите бутони са малко по-шумни и щракат чуто, но функционалността не дава повод за оплакване.
Клавиатура
Тъчпад
Trackpoint
Дисплей
В нашия Lenovo T410 се използва матов 14,1-инчов WXGA+ TFT с LED подсветка . Това води до разделителна способност 1440×900 във формат 16:10 . Въпреки че също е широкоекранен формат, височината не е толкова ограничена, колкото в новите формати 16:9. Lenovo очевидно са преценили, че вертикално ориентираните приложения се използват по-често в офис употреба. Дори ако 16:10 все още не може да се конкурира с почти вече неизползвания формат 4:3 в това отношение.
|
Разпределение на яркостта
Максимум: 202 cd/m² (Nits) Средно: 183.4 cd/m²
Разпределение на яркостта: 79 %
Контраст: 136:1 (Черно: 1.37 cd/m²)
Дисплеят не беше особено убедителен по отношение на данните от измерването. Измерените стойности са на почти същото ниво като на тествания T400 . Средната яркост е приблизително еднаква. В замяна максималната яркост е по-ниска и това води до по-добра осветеност от почти добри 79% . От друга страна, стойността на черното от 1,37 cd/m 2 се оказва доста висока, докато максималният контраст от 136:1 остава среден.
На открито
Матовата повърхност и максималната яркост от около 200 cd/m 2 , които са налични и в режим на батерия, също позволяват използването на ноутбука на открито. Въпреки това, вграденият екран може да бъде малко по-ярък поради тази причина, особено за работа на слънчева светлина.
Контролните измервания с нашия колориметър Spyder 3 Elite показват, че T410 има доста слабо, малко цветово пространство , с което е приблизително на същото ниво като стария r50p s (немски преглед) или Macbook White s. Определено е победен от настоящите дисплеи с широка цветова гама и, разбира се, Full RGB дисплеи. Следват няколко визуализации на извършените измервания. Корелиращото прозрачно цветово пространство за сравнение е маркирано с (t). Особено ни интересуваше как по-големият модел T510 с 15-инчов FHD (1920×1080) с 280 нита и 95% цветова гама (изявление на производителя) ще се справи в това отношение.
Цветният триъгълник на T410
Macbook White (t) срещу T410
Macbook Pro 13 (t) срещу T410
IBM Thinkpad r50p (t) срещу T410
sRGB (t) срещу T410
T410 не се различава от прегледания T400 по отношение на ъгли на видимост и по този начин не се различава от по-голямата част от конкуренцията на лаптопите. Хоризонталната равнина може да се опише като предоставяща голямо работно поле , докато леките отклонения от идеалния, перпендикулярен ъгъл на гледане вече водят до изкривявания на изображението под формата на затъмняване или преосветяване във вертикалната равнина .
Ъгли на видимост на Lenovo Thinkpad T410 2522-3FG
производителност
По отношение на компонентите, отговорни за производителността вътре, Lenovo има няколко алтернативи за T410. Ето защо трябва да разгледате внимателно кои компоненти са наистина вградени. Във всеки случай лаптопът използва един от новите процесори Core i , които се произвеждат под кодовото име “Arrandale”. Опциите варират от Intel Core i5-520M (240GHz, 3 MB L3, 1066MHz FSB) като най-малко ефективна алтернатива, над Core i5-540M на Intel (2,53GHz, 3MB L3, 1066MHz FSB) до процесора Core i7-620M на Intel (2,66GHz, 4MB L3, 1066MHz FSB). Освен това, някои модели само с интегриран GMA HD графичен чип идруги със специална Nvidia NVS 3100M графична карта се предлагат. Основните конфигурации на паметта от два до четири гигабайта са налични фабрично.
Нашето тестово устройство корелира с текущия топ модел от гамата T410, базирано на чипсет ID044 на Intel и има процесор Intel Core i7-620M , графична карта Quadro NVS 3100M на Nvidia и 4 GB DDR3 (PC3-8500F; 533MHz) RAM. Nvidia Quadro NVS 3100M е подходяща за DirectX 10.1 бизнес графична карта, която е базирана на ядрото GT218 (GeForce 210M) и следователно осигурява само начална производителност. Драйверите са специализирани за бизнес приложения и трябва да осигуряват максимална съвместимост и стабилност. Поддържа декодиране на HD видео (H.264, VC-1, MPEG-2, MPEG-4 ASP) с PureVideo HD (VP4). CUDA и DirectX Compute например ускоряват декодирането на видео.
Независимо от това, 3D производителността на Quadro NVS 3100M остава в началното поле. Така или иначе може да се очаква значително по-добра графична производителност в сравнение с модели с интегриран GMA HD графичен чип. Като цяло обаче можете да очаквате солидно и стабилно и добро представяне в офиса. Дали нашите очаквания могат да бъдат оправдани, може да се види веднага, когато погледнем бенчмарковете.
Системна информация Lenovo Thinkpad T410 2522-3FG
DPC проверка на латентността
За да изключим проблеми, причинени от твърде дълги закъснения при свързване на външни устройства, ние ги проверихме с DPC Latency Checker и можем да дадем зелена светлина тук. Закъсненията винаги остават в зелено поле. Трябва предварително да тествате външното устройство, т.е. външна звукова карта, в лаптопа, за да се уверите, че наистина работи с T410 без оплаквания.
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3348
Cinebench R10 Рендиране на множество процесори 32 бита
7767
Cinebench R10 Shading 32Bit
3449
Cinebench R10 Рендиране на единични процесори 64 бита
4263 точки
Cinebench R10 Рендиране на множество процесори 64 бита
9178 точки
Cinebench R10 Shading 64Bit
3515 точки
Помогне
… в сравнение
Резултат от PCMark Vantage | 5575 точки | |
Помогне |
… в сравнение
5
Индекс на практическата работа на Windows 7
Процесор
Изчисления за секунда
6.9
Памет (RAM)
Операции с памет в секунда
5.9
Графика
Десктоп производителност за Windows Aero
5
Графика за игри
3D графики за бизнес и игри
6
Основен твърд диск
Скорост на дисков трансфер на данни
5.9
PCMarkVantage сравнение
Разбира се, искахме да разберем какви иновации носи T410 в сравнение с предшественика си, T400. За да бъдем честни, трябва да споменем, че T400 , с Intel Core 2 Duo P8600 2.4 GHz, интегриран Intel GMA 4500M HD графичен чип и само два гигабайта RAM , прегледан от нас преди малко , не беше топ моделът на T400 диапазон по време на теста. Сравнението с топ модела Т400 определено би било по-интересно и много по-справедливо.
Не е изненадващо, че нивата на PCMark Vantage се оказват много по-добри, отколкото в предшественика, прототипа T400. Общата скорост на T410 превъзхожда T400 с почти 160%. Подробностите са очевидни в графиката.
За да можем също да сравним новия Thinkpad T410 с по-съвременен хардуер, използвахме устройство с процесор Core i7-720QM Clarksfield , Dell Studio 1557 , което се конкурира с ATI Mobility Radeon HD 4570, четири GB RAM и 7200 rpm твърд диск с 320 GB. Общата оценка на Студиото е малко по-лоша, но се отбелязва особено с по-добра скорост на игра и в резултата за производителност. В замяна Thinkpad T410 може да се похвали с по-добра производителност на твърдия диск и комуникация.
3DMark 03 Стандарт | 10700 точки | |
3DMark 05 Стандарт | 6783 точки | |
3DMark 06 Стандартен резултат | 3294 точки | |
Резултат от 3DMark Vantage P | 1101 точки | |
Помогне |
… в сравнение
HD настройка
Hitachi Travelstar 7K500 HTS725025A9A
Минимална скорост на трансфер: 51,7 MB/s
Максимална скорост на трансфер: 105,9 MB/s
Средна скорост на трансфер: 83 MB/s
Време за достъп: 16.7 ms
Burst Rate: 100,7 MB/s
Както се очаква, T410 може да служи и с по-добра производителност по отношение на производителността на твърдия диск в сравнение с предшественика си. Hitachi HTS725025A9A с брутен капацитет от 250 GB, вграден в прототипа, работи със 7200 rpm . Той принадлежи към фамилията Travelstar 7K500 и е описан подробно на началната страница на Hitachi . Скоростите са предимно в централния обхват на сравнимите твърди дискове и скоростта на достъп от 16,7 ms също се оказва разумна за тази категория твърди дискове.
И в този случай има няколко разлики в зависимост от модела . Предлагат се следните опции: 80 / 128GB SSD, 160GB (5400 rpm / 250GB (5400 / 7200 rpm) / 320GB, (5400 / 7200 rpm) / 500GB (7200 rpm) HDD. HL-DT-ST DVDRAM GU10N вградена като оптична памет в нашия прототип.
Производителност на игрите
Сравнение на 3DMark и Cinebench
Компютърните игри определено не са най-важната област на приложение на едно бизнес устройство. Но те отразяват добре възможностите за 3D производителност на компютърна система и следователно принадлежат към нашия тестов курс за всички, по отношение на графиката, полуефективни системи. Първо нещо: Nvidia Quadro NVS 3100M се подрежда в нашия клас на производителност 3 , който представлява долния среден клас . Следователно не очакваме големи скокове. Драйверите също са оптимизирани за бизнес приложения , което означава, че са приведени в съответствие за максимална съвместимост и стабилност, а не за производителност при игри .
Първо ще разгледаме синтетичните бенчмаркове . Също толкова изненадващо, нашият прототип успява да изостави прегледания модел предшественик във всички тестове на 3DMark . Сега отново сравнение със Studio 1557 на Dell : В зависимост от бенчмарка, или Studio 1557, или Thinkpad T410 имат преднина. Като има предвид, че Studio 1557 може да постигне резултат в оценките, предубедени към процесора, например + 19% в рейтинга на 3DMark Vantage CPU и +25% в Cinebench мулти-рендъринг. В замяна Lenovo постига +24% в 3DMark03, +14% в 3DMark05 и +6% в 3DMark Vantage. Системи с по-мощна графична карта, като Aspire 8940G , оставят и двете далеч назад. Подробните тарифи са очевидни в графиката.
Както се очаква, производителността е достатъчна само за взискателни игри с минимални детайли и ниски резолюции.
Това беше достатъчно за 58fps в Anno 1404 (2009) в резолюция 1024×768, ниски предварителни настройки и деактивиран vsync. Все още е само 12 кадъра в секунда, когато изискванията са увеличени до разделителна способност от 1280×1024 пиксела, много високи предварителни настройки и деактивиран vsync.
Получаваме и подобна картина за Crysis в резолюция 1024×768 пиксела. Бенчмарковете на вътрешния CPU и GPU на играта показват само 56 fps (GPU) и 50 fps (CPU) при ниски настройки, 19 fps и за двете при средни и само 10 fps (GPU) при високи настройки. Бенчмаркът на процесора дори не преминава напълно при високи настройки. Следователно плавното удоволствие от играта е възможно само при ниски настройки.
Изглежда по-добре с по-стари и по-малко взискателни игри . Избрахме Call of Duty 4 за нашия тест и можем да потвърдим, че той все още постига годни за възпроизвеждане 42 кадъра в секунда при високи детайли – това е резолюция от 1280×1024 пиксела, 4xAA и активирани и високи настройки. Бихме искали да се обърнем към нашия списък с игри и нашите тестове за графични карти за допълнителна информация.
няма намерени показатели
Емисии
Системен шум
Субективно шумът от вентилатора винаги съществува , но винаги е все още приемлив. Това се потвърждава и от нашите оценени ставки. Регистрираме максимум 37,8 dB(A) при натоварване . При това се постига много чуваем, но не особено силен темп. Това е средно 34,4 dB(A) при натоварване . Силата на звука се оказва само малко по-ниска с постоянните 33,3 dB(A) при ниско натоварване. Системният шум при рендиране на DVD също остава в границите.
Ниво на шум
Празен | 33,3 / 33,3 / 33,3 dB(A) | |
HDD | 33,9 dB(A) | |
DVD | 35,4 / dB(A) | |
Заредете | 34,4 / 37,8 dB(A) | |
30 dB 40 dB(A) 50 dB(A) |
||
мин.: , ср.: , макс.: (15 см разстояние) |
температура
Lenovo Thinkpad T410, в неговата тествана конфигурация, може да се затопли доста при натоварване . Това се отнася особено за дъното , което прави използването в скута не много препоръчително с максимум 44,6 градуса по Целзий и като цяло по-топла зона на вентилатора (над 40 градуса по Целзий) в 3D приложения. Марката от 40 градуса също е леко надмината в централната горна странична зона ; това е точно в центъра на клавиатурата. В замяна на това тъчпадът и подложката за китките винаги остават приятно хладни.
Ако се е появило впечатление, че устройството е склонно да прегрява, можем да дадем всичко ясно. Температурата на вътрешния компонент остана в границите дори след 12-часов стрес тест . Тестът на 3DMark, проведен веднага след това, потвърди, че има само незначителни отклонения в резултата. Накратко: Без дроселиране поради твърде ниска охлаждаща производителност!
Освен това, постоянното използване на пълен капацитет няма да принадлежи към замисленото поле на приложение на T410. За щастие, лаптопът запазва хладнокръвие при използване при ниско натоварване . Горната страна дори не се нагрява до телесна температура след два часа неактивен режим. Измерихме максимум 30,7 градуса отдолу и максимум 27,3 градуса по Целзий отгоре. Така че не е много подходящ за затопляне на студените пръсти в мразовитите зимни дни, когато се използва в предназначеното за него офис поле.
Макс. Заредете
Празен
|
|||||||||||||||||||||||||
Максимум: 40,2 °C = 104 F Средно: 35,8 °C = 96 F |
|
|||||||||||||||||||||||||
Максимум: 44,6 °C = 112 F Средно: 36,8 °C = 98 F |
Захранване (макс.) 52.9 °C | Стайна температура 22,5 °C = 73 F
(±) Средната температура за горната страна при максимално натоварване е 35,8 °C / 96 F, в сравнение със средната температура от 29,5 °C / 85 F за устройствата в клас Office.
(±) Максималната температура от горната страна е 40,2 °C / 104 F, в сравнение със средната стойност от 34,2 °C / 94 F, варираща от 21,2 до 62,5 °C за клас Office.
(±) Долната част се нагрява до максимум 44,6 °C / 112 F, в сравнение със средната стойност от 36,7 °C / 98 F
(+) При неактивна употреба средната температура за горната страна е 27,2 °C / 81 F , в сравнение със средната температура за устройството от 29,5 °C / 85 F.
(±) Подложките за длани и тъчпада могат да станат много горещи на допир с максимум 36,2 °C / 97,2 F.
(-)Средната температура на зоната на опората за длани на подобни устройства е 27,8 °C / 82 F (-8,4 °C / -15,2 F).
Високоговорители
Тонколоните се откриват от пръв поглед. Те са поставени от лявата и дясната страна на клавиатурата. Звукът е впечатляващ за офис лаптоп, но изобщо не е сравним с външните звукови системи. Максималният обем е достатъчен за средно големи помещения; в звука липсва бас, както се очаква от устройства без субуфер. За щастие звукът остава чист и без изкривявания при максимална сила на звука.
Тест за читатели
Класически тест
Изключително дългият живот на батерията не се брои точно за силните страни на нашия тестов кандидат. Класическият тестов инструмент на BatteryEater , с активирани безжични модули и максимална яркост, записва време на работа от дори един и четвърт час . Около два пъти повече може да се отчете при практическа употреба. Проучвахме в интернет за около два часа и половина в профила за енергоспестяване и ниво на яркост 13/15 през WLAN . Освен това животът на батерията е достатъчен за средностатистически холивудски филм с времетраене от около 90 минути в профила „ видео рендиране “. Тестът на BatteryEater Reader установи максимално време на работа отпочти четири часа и четвърт с деактивирани WiFi модули и минимална яркост, но практичен мобилен телефон, работещ при това ниво на яркост, не е възможен.
Нашият модел T410 е оборудван с 6-клетъчна литиево-йонна батерия с капацитет 57 Wh (10,8 V; 5,2 Ah). В противен случай стандартно ще получите най-добрия модел с 9-клетъчна литиево-йонна батерия в Съединените щати. На уебсайта няма изявления относно капацитета. Така че можете да останете любопитни коя батерия в крайна сметка ще намери пътя си към Европа.
Ако сравним живота на батерията с цитирания вече в частта за производителност Dell Studio 1557, можем да видим, че и двете устройства са на приблизително едно ниво по отношение на времето за работа на батерията. Dell Studio с 56 Wh литиево-йонна батерия показва по-добра пригодност за практическа употреба (WLAN: +6%, DVD: +12%), докато Thinkpad T410 може да постигне екстремни резултати (мин: +2%, макс: +22%). Въпреки това, максималната скорост на Thinkpad трябва да бъде релевантна, както вече беше споменато по-горе. Така че, може да се каже, че това е основно равенство.
Време на работа на батерията
Неактивен (без WLAN, мин. яркост) | 4 часа 12 минути | |
WiFi сърфиране | 2 часа 35 минути | |
DVD | 2 ч. 01 мин | |
Зареждане (максимална яркост) | 1 ч. 11 мин |
Минималната консумация на енергия остава с 12,7 вата в приемливо ниско поле, въпреки силните компоненти и може да се припише особено на енергоспестяващите функции на процесора Intel Core i7-620M , освен LED дисплея . Може да намали тактовата честота при нисък капацитет, както и бързо да деактивира цели ядра. Консумацията на енергия нараства до 16,3 вата при балансиран енергиен профил и при максимална производителност, но все още без натоварване, всичко достига до 17,8 вата. Изискванията за мощност достигат 47,2 вата при средно натоварване в профил с висока производителност и в крайна сметка системата се отнася до 67,5 вата при максимално натоварване .
Консумация на енергия
Изкл. / Готовност | 0,2 / 0,3 вата |
Празен | 12,7 / 16,3 / 17,8 вата |
Заредете | 47,2 / 67,5 вата |
Ключ: min: , med: , max: В момента ние използваме Metrahit Energy, професионален еднофазен цифров мултицет за измерване на качеството и енергията, за нашите измервания. Научете повече за това тук . Всички наши тестови методи можете да намерите тук . |
В енергийния мениджър…
… чрез удължаване на живота на батерията
Алтернативно, иконата на батерията в лентата на задачите чрез щракване с десен бутон – но не е превключена
Превключваема графика?
Може ли топ моделът Lenovo T410 действително да използва възможността за пестене на енергия чрез преминаване към GMA HD чип, интегриран в процесора Core i7-620M, и по този начин да постигне по-дълъг живот на батерията? – За съжаление не. Дори ако няколко уебсайта изброяват Lenovo с ” NVIDIA NVS 3100M 128MB и Intel GMA HD (IGP) “, Lenovo потвърди превключваемо графично решение изключително за топ модела при първото ни запитване. Тъй като тази функция очевидно е включена в предварително инсталираната версия на Energy Manager, можем да потвърдим, че тази функция не е внедрена в разглеждания модел след по-внимателно разглеждане.
След предполагаемото превключване получихме същата информация за графичната карта както в инструмента GPU-Z, така и в EverstReport, както преди. Бенчмарковете и BatteryEater допълнително потвърждават, че обменът не е бил извършен. Междувременно компанията Think about IT GmbH , която любезно ни предостави тестовото устройство, потвърди, че превключваемото графично решение не е предназначено за нито един от наличните в момента модели от гамата T410. Според продуктовия мениджър на Lenovo Германия, това е предназначено за най-добрия модел от гамата T410, но всъщност е приложено само в модели от гамата T410s. Между другото, това е техническа стъпка назад в сравнение с топ моделите от гамата T400, където можете да превключвате между графична карта ATI Mobility Radeon 3470 и интегриран GMA 4500M HD GPU.
Имиджът на Lenovo изглежда е пострадал леко заради такава невярна информация, която бързо се разпространява в мрежата тези дни. В крайна сметка Lenovo се присъедини към наследството на IBM, чиито бизнес устройства често се смятаха за гаранция за надеждност.
Присъда
Кратко и стегнато: В мрежата беше създадено много вълнение относно T410 на Lenovo, дори преди нашия тест, поради дезинформация . Препоръчително е Lenovo да направи официално изявление, за да разпространи бързо и изрично правилната информация. Листовете с данни, които получихме при запитване на английски и които описват по-големия T510 заедно с T410, също уточняват „ Графика: Intel Integrated Graphics и NVIDIA® NVS3100M дискретна графика “. И всъщност, настоящият прототип T410 няма превключваема графика .
Като цяло можете да разглеждате гамата Lenovo T410 като по-ефективно продължение на моделите T400 . Външният му вид не се е променил много, с изключение на няколко дребни модификации. За щастие поддръжката е подобрена . Възможността за по-ярък дисплей с по-добро представяне на цветовете обаче е пренебрегната. Точно както тъчпадът с мултитъч жестовете не е перфектен. В замяна на това, изпитаната , макар и малко освежена, клавиатура на Thinkpad и особено отличната тракпойнт са приятни.
Като цяло, Lenovo T410 може да бъде много привлекателен бизнес спътник . Матовият дисплей и добре обмислените комуникационни функции са неща, без които няма да искате да правите, когато сте в движение. Освен това бързо сте отново у дома в собствения си офис с докинг станцията. С интерфейса за цифрово изображение на кутията можете да работите на монитори с висока разделителна способност с добро качество. По-дълъг живот на батерията за мобилна употреба би бил желателен.
Нека отново да разгледаме Studio 1557 на Dell . И двата са на приблизително едно ниво по отношение на производителност и живот на батерията. Но лаптопът на Dell е ориентиран към потребителския пазар и трябва да се разглежда като евтино начално мултимедийно устройство и забавление, а определено не като преносим компютър за дългосрочна работа с неговия лъскав екран. Топ моделът T410 на Lenovo струва два пъти повече, в зависимост от фактическата конфигурация, но в замяна има и специфични за бизнеса функции за конфигурация.